Slobodný vysielač

Autor: Anton Smataník | 13.1.2013 o 11:12 | (upravené 13.1.2013 o 11:27) Karma článku: 10,70 | Prečítané:  3439x

Od 14.1. (pondelok) začína na Slovensku fungovať nové spravodajské médium. Médium, ktoré má ambíciu stať sa postupne najkvalitnejšou a najväčšou alternatívou v našich končinách. Doba je čoraz zúfalejšia, masmediálne vymývanie mozgov sa stupňuje a posúva do roviny tak absurdnej, že ľudia už ani nedokážu zožrať čo je im každý deň servírované. Logickým dôsledkom tohto stavu je, že masmédia strácajú sledovanosť, návštevnosť a počúvanosť, zatiaľ čo alternatívam sa po dlhých rokoch začína dariť. Vietor sa pomaly otáča a dozrel najvyšší čas na protiúder.

Vďaka spisu Gorila, protestom Antigorila, protestom proti ACTA, protestom proti SOZA, protestom proti nespravodlivému a nedôstojnému ohodnoteniu lekárov, sestričiek, učiteľov, protestom proti prepúšťaniu vo viacerých firmách, dlhotrvajúcej okupácií generálnej prokuratúry, protestu za slušný život, protestu proti masmédiám, a mnohým ďalším, vďaka vzniku nového občianskeho hnutia (Protest Gorila) a združenia (Priama demokracia), podpisovaniu petícií (Petícia za lepšie Slovensko a iné), vzniku nových nezávislých médií (Indymedia, Spravodajská alternatíva, TV24), relácií (Mlčanie), väčšiemu priestoru v etablovaných bežných médiách (Viva, Lumen) a nárastu popularity existujúcich nezávislých médií sa slovensky holubičí národ začal konečne pomaly prebúdzať a miestami aj konať. Neuveriteľné. Zvýšený tlak na politikov mal za následok aspoň zrušenie priestupkovej imunity, zrušenie trestnoprávnej imunity, odmietnutie ACTA a opatrnejšie rozkrádanie. Riaditeľ SOZA s hanbou odstúpil. Ďalej sa na Slovensku vo viacerých mestách usporiadali barterové trhy (nefinančné, čiže kus za kus), trhy s doma dopestovanými potravinami a doma vyrobenými produktmi, požičovne predmetov.

Niet pochýb o tom, že masmédia, ktoré sú úzko napojené na finančné skupiny, korporácie, politikov a rozličné záujmové skupiny tretieho sektora si neplnia svoju úlohu objektívne a pravdivo informovať občanov o tom čo sa deje. Či už sú štátne, alebo súkromné rozdiel je minimálny. V štátnych má vždy najväčšiu moc aktuálna garnitúra, súkromné menia svojich pánov len zriedka a sú podstatne ťažšie odhaliteľní. Za najväčšími z nich (štátnymi aj súkromnými) stojí rovnaká skupinka elít navzájom prepojená rodinnými, biznis, politickými a treťosektorovými väzbami. Úsilím elít je udržovať verejnosť neinformovanú, oklamať, ohlupovať, rozdeľovať a hlavne odviesť pozornosť nezmyselnou primitívnou zábavou postrádajúcou elementárne morálne normy. Reality show, kvázi komediálne seriály a rôzne talentové show sú na dennom poriadku. Za vzor sú nám predkladané bezohľadné, egoistické, antisociálne, antinárodne orientované indivídua. Ich jediným zmyslom existencie je úspech. Ani nehovorím o marketingu mierenom na produkty, ktoré nik nepotrebuje, marketingu hrajúcom na prízemne negatívne ľudské črty závisti, pocitu výnimočnosti za každú cenu a pýchy. Rozdiely medzi médiami samozrejme existujú, sú však zlomené na podporu či odpor proti konkrétnym politickým stranám (.týždeň, SME, Trend - promodrý a antičervený, Pravda, Slovo - pročervený a antimodrý). Nebudem na tomto mieste nič dokazovať, bolo to spravené desiatky ráz na iných miestach. Ako?

Cez vlastnícku štruktúru, historické pozadie majiteľov, historické pozadie reportérov, analýzou množstva priestoru poskytovaného pre vyjadrenia dotknutých, analýzou množstva času a úsilia premietnutého do reportáží a článkov venovaným rozličným témam,  analýzou kladených otázok a ich formulovania, cez prácu karikaturistov, množstvo dokázaných klamstiev, poloprávd a nezmyslov, analýzu tendenčnosti článkov, podsúvania spôsobov myslenia anketami, zaplatenými komentátormi, selektovanie otázok čitateľov, poslucháčov či divákov, cenzúru, mazanie diskusii, aktívne vstupovanie do času vyhradeného na reakcie, atď.. Je mi z toho zle.

Masmédia slúžia svojim pánom, ktorí sú úzko napojení na správcov systému. Masmédia vytvárajú, ako hovorí americký filozof, lingvista, logik a aktivista Noam Chomsky, Program dňa. Hovoríte si, a čo zvyšok médií? Zvyšok sa radšej prispôsobí a nevybočuje z radu, pretože v opačnom prípade by boli onálepkovaní, započala by zúrivá štvanica, vynorili sa priam mytologické fámy a falošné obvinenia, začali súdne spory na základe napr. ujmy na dobrom mene, zrazu by sa objavili problémy s platením daní, vytiahli a prifarbili sa minulé kauzy zamestnancov, atď., až by boli po dôkladnej diskreditácii prevalcovaní konkurenciou. Navyše pre média je najjednoduchšie a najlacnejšie prebrať program dňa vytvorený masmédiami. Často doslova systémom copy & paste.

Položme si otázku, akému množstvu majiteľov médií ide viac o pravdu a objektivitu ako sledovanosť a zisk? Veľmi malému. Ak je novinár, či moderátor čestný a neúplatný, ide po pravde a snaží sa ju aj šíriť, tak mu po čase ostávajú len dve možnosti. Prvou je podať výpoveď (prípadne byť vyhodený v rámci šetrenia, reorganizácie, atď.), alebo sa prispôsobiť, čo znamená začať pracovať výlučne v záujme vedenia na maximalizácií sledovanosti a zisku, začať De facto pracovať pre systém. Ako sa to robí? Nuž na jednej strane ignoranciou, marginalizáciou, hnidopišstvom, zosmiešňovaním a nepodloženými tvrdeniami, na strane druhej pozornosťou, priestorom, vyzdvihovaním, zveličovaním a úctivým pochlebovaním pseudoodborníkmi. Každý pseudoodborník je zrazu autorita, zatiaľ čo každá autorita je zrazu pseudoodborníkom.

Toľko na úvod, prejdime však k téme.

Slobodný vysielač vznikol transformáciou z nezávislého média TV24, ktoré niektorí z vás možno poznajú. Slobodný vysielač bude ponúkať internetové rádio, priestor pre blogerov a video reportáže. Pre dôkladnejšie pochopenie sa vrátime zopár mesiacov nazad. TV24 vzniklo vďaka iniciatíve Slováka, ktorý žil po dlhší čas v cudzine, vrátil sa na svoju rodnú hrudu, odmietol sa zmieriť so stavom v akom sa nachádza a rozhodol sa zakročiť. Priložil ruku k zmene rýchlo a rázne. Po mesiacoch tak povediac v "odboji" proti súčasnému režimu korporatokracie (fašizmu) nazbieral skúsenosti, kontakty, lepšie pochopil situáciu a jeho odhodlanie sa ešte zvýšilo, pretože lenivosť, pasivita, hlúposť, ubitosť a strach väčšiny Slovákov sú značné a vyžadujú si až extrémne nasadenie.

Slobodný vysielač, ale nie je dielo jedného človeka - Norberta Lichtnera (aj keď je stelesnením jeho vízie), pretože spolu s ním do projektu vstupujú aj Peter Kršiak a Boris Koróni, ktorí boli donútení odísť z rádia Lumen:

http://sk.gloria.tv/?media=366100

Slobodný vysielač teda prichádza na scénu so skúseným aj keď malo početným kolektívom a vyhľadáva podporu každého človeka ochotného podať pravdivé a neskreslené informácie na závažné témy. Čo je závažnou témou? Závažnou témou nie je len odhalenie zákulisných dohôd medzi podnikateľmi a politikmi, zmanipulované tendre, predaje pod cenu, pranie čiernych peňazí, ale napr. aj protizákonné, či ponižujúce pracovné podmienky vládnuce vo firme, v ktorej ste zamestnaný, porušovanie vašich spotrebiteľských práv, pokútne praktiky miestneho starostu atď.. Slobodný vysielač je tu na rozdiel od bežných médií pre pomoc ľuďom, nie ich oblbovanie a maximalizáciu svojho zisku. Nestojí za ním žiaden bohatý mecenáš, či firma.

Slobodný vysielač taktiež vyhľadáva amatérskych reportérov a moderátorov na možnú spoluprácu a plánuje dať priestor pôvodnej domácej tvorbe, interpretom rôznych žánrov a DJ-om, ktorí

márne hľadajú miesto na prezentáciu svojich nahrávok.

Jeho najväčšou devízou je internetové rádio, ktoré bude ponúkať okrem kvalitnejšej a alternatívnej hudby, spravodajstva a reportáží aj poradenstvo, priestor pre názory poslucháčov, vyjadrenia bežných ľudí, trh práce, burzu produktov, priestor pre začínajúcich umelcov a iné zaujímavé relácie.

Určitý obraz o budúcich video reportážach si môžete spraviť cez rozhovor TV24 so známym reportérom Ľubomírom Huďom:

https://www.youtube.com/watch?v=FLAbb7MwnjA

https://www.youtube.com/watch?v=rEFkohb_x2I

Čo sa mňa týka, práve dopisujem svoj posledný príspevok na blog v Sme. Prečo? Hodlám skončiť so schizofréniou, keď na jednej strane píšem články do nezávislého média, ale na strane druhej si udržiavam blog v snáď najmenej objektívnom a pravdivom masmédiu v SR. Sme cielene podkopávalo protesty Antigorila (znižovali sa počty ľudí, vyrábali rôzne fámy napojenia na politické strany, vyjadril sa aj Fedor Gál - „Lídri protestov majú šibnuté vízie", atď.), nezaujíma ho život bežného Slováka (veď si len sám môže za to, že zarobí minimálku, aj keď nemá inej možnosti zamestnania sa), z Tisa robí nacistu, zosmiešňuje národovectvo a patriotizmus (napr. paródiou na hymnu od Tomáša Hudáka), robí advokáta USA a Izraelu pri ich vojnách a konfliktoch (právo zničiť akýkoľvek „darebácky" štát je dané predsa právom na obranu vždy keď sa cítia ohrození), démonizuje moslimov, pretláča neoliberálne ekonomické filozofie, v konflikte Slovák vs. Maďar, Slovák vs. Cigáň (zakázané slovo), Slovák vs. čokoľvek stojí takmer vždy proti Slovákovi, neskrývane podporuje modrákov, je drzé, prízemné a vulgárne voči svojim odporcom (nech už je Gašparovič akýkoľvek amatér a prisluhovač Smer-u, antikampaň aktuálne prebiehajúca je vrcholom úbohosti), zatiaľ čo z týchto praktík obviňuje svojich ideooponentov, snaží sa čokoľvek vyhovujúce nafúknuť a spraviť z toho tému na pokračovanie, atď..

Napíšem to na rovinu, Sme je sionistická, kapitalistická a globalistická hlasná trúba. Sme to sú praktiky multi-kulturalizmu, blaming victim, LGBT, new speaku, politickej korektnosti, atď.. Čiže ďakujem, bolo toho už naozaj dosť.

Slobodný vysielač začína už 14.1., prajem mu samozrejme veľa úspechov a hodlám sa aktívne zapojiť. Nie je mi jedno v akom stave sa náš štát nachádza. Nerobím to pre seba, pretože najľahšie by pre mňa bolo pracovať len pre svoje vlastné blaho, vyšvihnúť sa vysoko do pohodlíčka a nič neriešiť. Robím to z princípu.

Stránka je v štádiu rozpracovania a súbežne so Slobodným vysielačom bude ešte nejakú dobu fungovať aj TV24.

http://www.slobodnyvysielac.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?